wtorek, 25 września 2012

Zakosztuj w greckich pysznościach

Poznaj słodki smaki Aten

 

Bez względu na to czy przebywasz obecnie w Atenach czy innym greckim mieście, spróbuj greckie lokalne słodkości: lukumi, baklawę i chałwę. Jeśli nie zaliczasz się do grona osób, które uwielbiają nadmiar słodkiego cukru pudru, migdałów i sezamu, to zdecydowanie zrezygnuj z tych niewątpliwie słodkich smakołyków dostępnych w każdym ateńskim sklepie. Bez względu na to czy będą Ci one w smak czy nie, zachęcam Cię do opowieści o ateńskich sposobach na deser. Jednak już w tym miejscu muszę sprostować, że mimo iż wspomniane słodycze sygnowane są w sklepach jako lokalny i oryginalny produkt grecki to niestety tak nie jest! Przykładowo, baklawę spróbujesz w Bułgarii, a lukumi to znacznie gorsza i przesłodzona wersja tureckich lokum.

Zagadka dnia: greckie "lukumi" czy tureckie "lokum"?! spróbuj greckie lokalne słodkości: lukumi, baklawę i chałwę
Zagadka dnia: greckie "lukumi" czy tureckie "lokum"?!  Fot. http://www.flickr.com/photos/terrazzo/7986059316

czwartek, 20 września 2012

Warsztaty tańca greckiego w Atenach

Weź udział w warsztatach tradycyjnego tańca greckiego

 

Narodowy teatr tańca "Dora Stratou" przygotował nie lada gratkę dla fanów tradycyjnego greckiego tańca i muzyki folklorystycznej. Na wszystkich chętnych czekają wakacyjne warsztaty tańca greckiego w Atenach, które odbędą się już za rok z okazji obchodów 60-lecia działalności narodowego teatru tańca "Dora Stratou". Wprawdzie warsztaty taneczne dopiero za rok, a ściślej w dniach  22-26 lipiec 2013, ale już dziś warto wpisać sobie to wydarzenie w kalendarz - zwłaszcza, że nadchodząca edycja odbędzie się już po raz 25. Kursanci będą mogli liczyć na moc atrakcji i rodzinną atmosferę bo Polacy są zawsze mile widziani w Atenach.


Naucz się tradycyjnych tańców greckich podczas wakacji w Atenach, wakacyjne warsztaty tańca greckiego w Atenach
Naucz się tradycyjnych tańców greckich podczas wakacji w Atenach, fot. http://www.flickr.com/photos/sismanoglio/6996269489

środa, 19 września 2012

Tylko do 23 września obejrzysz spektakle narodowych tańców greckich w Atenach

Tradycyjny grecki Teatr Tańca "Dora Stratou"

 

Tylko do 23 września 2012 roku możesz zobaczyć spektakl greckiego teatru tańca "Dora Stratou" w Atenach. Warto wykorzystać ostatnie dni lata i wybrać się do Aten na 8 Scholiou Str, Plaka, gdzie od środy do piątku o godzinie 21:30 oraz w sobotę i niedzielę o godzinie 20:15 będziesz miał okazję, aby z bliska zobaczyć narodowe stroje greckie wirujące w tańcu w takt muzyki greckiej. Co ważne - nie trzeba dokonywać rezerwacji na te występy artystyczne bo teatr jest w stanie pomieścić aż 850 widzów i został stworzony specjalnie dla występów greckiego teatru tańca. Bilety wstępu kosztują 15 euro, dzieci płacą tylko 5 euro, a młodzież 10 euro. Wybierając się na spektakl pamiętaj, że tylko w poniedziałki i wtorki ateński teatr tańca nie występuje, jak również spektakle "Dora Stratou" grane są wyłącznie w okresie maj-wrzesień.

Spektakl greckiego teatru tańca "Dora Stratou" przeniósł się z ateńskich desek do Turcji, spektakl greckiego teatru tańca "Dora Stratou"
Spektakl greckiego teatru tańca "Dora Stratou" przeniósł się z ateńskich desek do Turcji, fot. http://www.flickr.com/photos/sismanoglio/6996269623

piątek, 14 września 2012

Przeczytaj ciekawostki o Agorze w Atenach

Po co wybudowano ateńską Agorę?!


Z lekcji historii w szkole na pewno pamiętasz, że "agora" z języka greckiego znaczy "zgromadzenie". Czy rzeczywiście starogrecka nazwa ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie w dzisiejszej Grecji czy być może pozostała tylko historycznym wspomnieniem czy pustym frazesem?! W tym poście postaram zaprezentować Ci bliżej ciekawostki o ateńskiej Agorze. Czy jesteś gotowy na podróż w czasoprzestrzeni?! Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: tak to zapraszam do antycznych Aten.

Świątynia Hefajstosa na ateńskiej agorze, ciekawostki o ateńskiej agorze
Świątynia Hefajstosa na ateńskiej agorze, fot. http://www.flickr.com/photos/liz/1762775

środa, 12 września 2012

Naucz się narodowych tańców greckich

W kręgu tanecznym zorby czyli sirtaki

 

Na pewno pamiętasz lekturę szkolną "Grek Zorba", w której w sielankowy sposób przedstawiony był opis greckiego tańca narodowego, czyli zorby. Obecnie jest to taniec, który łączy niemalże wszystkie narodowości i pozwala łapać ulotne chwile szczęścia. Nie zdziwiło mnie zatem, że szukając samouczka do nauki zorby czyli sirtaki natknęłam się kilkakrotnie na ten taniec w wykonaniu kapitana statku wycieczkowego do Skiathos oraz jego córki. Obrazek iście sielankowy - statek powoli zmierzający ku wyspie Skiatos, czyli miejsca gdzie kręcono słynny filmowy musical "Mamma Mia" oraz turyści bawiący się radośnie przy łagodnych, aczkolwiek energicznych rytmach zorby. Całość imprezy prowadzi kapitan statku, a nagrodą dla tańczących jest najsłynniejsza grecka brandy "Metaxa", a dla dzieci łyk napoju gazowanego. Kto chciałby choć przez chwilę zatrzymać się w czasie i delektować greckim tańcem narodowym niech jak najszybciej włączy ten filmik z nauką podstawowych kroków zorby czyli sirtaki.

 
        Filmik zawierający podstawowe kroki zorby, źródło: http://www.youtube.com/watch?v=I7fl1sXjAyk

sobota, 8 września 2012

Przegląd po ateńskich ciekawostkach

Poznaj najciekawsze ciekawostki o Atenach

 

Postanowiłam, że dzisiaj przytoczę kilka ciekawostek o Atenach, o których mogłeś nie mieć wcześniej pojęcia, a nawet jeśli coś słyszałeś to może warto, abyś przyjrzał się im nieco bliżej i może dogłębniej. Ateny bowiem to jedno z najważniejszych, największych i zarazem najciekawszym miast z całej Grecji. Wiadomo, stolica zawsze rządzi się swoimi prawami. Czas zatem poznać ciekawostki Aten

Czy jesteś gotowy na inne spojrzenie na Ateny?! ciekawostki Aten
Czy jesteś gotowy na inne spojrzenie na Ateny?! Fot. http://www.flickr.com/photos/nergal77/5613689217

czwartek, 6 września 2012

Co warto przywieźć z Aten?!

Greckie pamiątki

 

Wprawdzie wakacje szkolne już minęły, ale studenckie wakacje nadal w pełni i czas dobrze je wykorzystać. To właśnie teraz jest ostatni dzwonek na wycieczkę do Aten - wciąż jest tam ciepło i słonecznie, ale jest już znacznie mniej turystów, a ceny (zwłaszcza noclegów i wycieczek zorganizowanych) znacznie tańsze! Kto oszczędzał i chciał uniknąć tłumów rodzin z dziećmi, z pewnością teraz wybierze się na spóźnione wakacje chociażby do Aten. Czas jednak szybko upłynie, a Ty zapewne będziesz chciał zachować wspomnienia z wakacji jak najdłużej. Nie obejdzie się bez zakupomanii. Zanim jednak zachłannie rzucisz się na ateński łup z podróży, pomyśl dobrze jaka wakacyjna pamiątka z Aten będzie odpowiednia dla rodziców, znajomych i rodzeństwa. Dla Ciebie z pewnością najlepsze będą wakacyjne zdjęcia i wspomnienia:)

Ciekawa wakacyjna pamiątka z Aten, wakacyjna pamiątka z Aten
Ciekawa wakacyjna pamiątka z Aten, fot. http://www.flickr.com/photos/carolemage/7667227172




piątek, 31 sierpnia 2012

Jakie są najlepsze greckie alkohole?

Pijemy najlepszy grecki alkohol - brandy Metaxa

 

Zdecydowanie do najczęściej przywożonych alkoholi z Grecji należy brandy Metaxa i nie da się ukryć, że w Polsce ten trunek uchodzi za towar luksusowy ze względu na niemałą cenę. Nie dziwi więc, że Polacy będąc w Grecji nadużywają tego trunku i najczęściej kupują znajomym jako grecka pamiątka z wakacji. Tymczasem, Grecy rozkoszują się wytwornym smakiem brandy metaxa już od 1888 roku, a jest to zasługą kupca Spirosa Metaxasa (stąd zaczerpnięto nazwę greckiego trunku). Warto dodać, że grecka pięciogwiazdkowa brandy Metaxa produkowana jest z czerwonych winogron i zawiera charakterystyczną mieszankę ziołową wśród której znajdziesz tak znienawidzony przez Polaków, a uwielbiany przez Greków - anyż (nie można zapominać, że Grecy słyną również z wódki anyżowej Ouzo). Przypuszcza się także, że jednym z tajemniczych składników brandy Metaxa są także płatki róż, ale to wiedzą już zapewne tylko Grecy, którzy swoje brandy Metaxa leżakują w specjalnych beczkach dębowych przez okres minimum trzech lat.

Spróbuj pięciogwiazdkowej greckiej brandy Metaxa,pięciogwiazdkowa grecka brandy Metaxa
Spróbuj pięciogwiazdkowej greckiej brandy Metaxa, fot. http://www.flickr.com/photos/shmoomentality/3966893882

czwartek, 30 sierpnia 2012

Uniwersytet im. Kapodistriasa w Atenach

Studia na Uniwersytecie im. Kapodistriasa w Atenach

 

Jeśli masz dość polskiej oświaty, może czas zobaczyć jak funkcjonują uniwersytety w Grecji? Najlepiej wybrać studia na Uniwersytecie im. Kapodistriasa w Atenach. Warto wspomnieć, że jest to najstarszy z greckich uniwersytetów i zarazem drugi w kraju (po Uniwersytecie im. Arystotelesa w Salonikach) uniwersytet najchętniej wybierany przez studentów. Szacuję się, że corocznie swoją akademicką przygodę rozpoczyna tutaj nawet ponad 50 tysięcy studentów! Nie da się również ukryć, że Uniwersytet im. Kapodistriasa w Atenach jest również najstarszym tego typu obiektem na całym Półwyspie Bałkańskim, a jego powstanie datuje się na 14 kwietnia 1837 roku. Uniwersytet został zaprojektowany przez Stamatisa Kleanthesa i początkowo znany był jako Uniwersytet Ottoński, a jego oferta edukacyjna oferowała ledwie 4 podstawowe wydziały: medycyny, teologii, prawa oraz sztuk pięknych. Dzisiaj ateński uniwersytet prężnie się rozwija, a jego wydziały usytuowane zostały w pięciu szkołach. Może warto zacząć studia na Uniwersytecie im. Kapodistriasa w Atenach?!

Studiuj na Uniwersytecie im. Kapodistriasa w Atenach! studia na Uniwersytecie im. Kapodistriasa w Atenach
Studiuj na Uniwersytecie im. Kapodistriasa w Atenach! Fot. http://www.flickr.com/photos/karpidis/3316282201

czwartek, 23 sierpnia 2012

Wybierz najlepszy środek transportu do Aten

Oto jest odwieczne pytanie Polaka: lecieć czy jechać do Aten?! 

 

Wybierając się w zagraniczną podróż, musisz zawsze rozważyć czy lepiej polecieć samolotem czy też może korzystniej będzie pojechać autokarem. Decydując się na podróż do Aten, warto zawczasu dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety oferowanych środków publicznego transportu. Korzystając z przewoźnika autokarowego na pewno zaoszczędzisz dużo pieniędzy, które przydadzą Ci się podczas zwiedzania Grecji. Z drugiej strony będziesz zmęczony długą i niewygodną podróżą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem mogą okazać się tanie loty do Aten. Mimo, że są trochę droższe od biletu autokarowego to podróż upłynie Ci znacznie szybciej, milej i wygodniej. Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną czy też uwielbiasz podniebne widoki, wybierz podróż samolotem. Natomiast, gdy wpadasz w panikę na samą myśl o samolocie, wybierz koniecznie jednego z przewoźników autokarowych.

Wybierz tanie loty do Aten, tanie loty do Aten
Wybierz tanie loty do Aten, fot. http://farm3.staticflickr.com/2796/4191303775_f3a8803b00.jpg

wtorek, 21 sierpnia 2012

Jedna z greckich liter

Poznaj jedną z greckich liter

 

"Jedna z greckich liter" tak często brzmią hasła w chętnie rozwiązywanej przez Ciebie krzyżówce, którą zapewne spakujesz wybierając się na wycieczkę do Grecji. Może warto więc zainwestować trochę czasu w przyswojenie sobie podstawowych nazw i liter alfabetu greckiego? Wbrew pozorom znajomość alfabetu greckiego z pewnością przyda Ci się - zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zwiedzić nie tylko Ateny, ale także małe miasteczka w Grecji, w których nie zawsze znajdziesz menu napisane chociażby w języku angielskim. Dodatkowo, znajomość alfabetu greckiego przyda Ci się przy wyborze tradycyjnego alkoholu greckiego czy rozszyfrowywaniu nazwy miejscowości, z której zamierzasz przesłać znajomym pocztówkę! Czas więc poznać nie jedną z greckich liter :)

Antyczny grecki alfabet, jedna z greckich liter
Poznaj jedną z greckich liter antycznych, fot. http://farm4.staticflickr.com/3097/3156149354_b225f5c8e8.jpg

 

piątek, 10 sierpnia 2012

Poznaj lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach

Poznaj lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach 

 

Polecam podróż samolotem do Aten - zwłaszcza, że lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach jest świetnie skomunikowane z centrum tego antycznego miasta, a na dodatek posiada wiele udogodnień dla pasażerów. Historia lotniska im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach jest jednak stosunkowo krótka, gdyż portal lotniczy powstał dopiero w czerwcu 1996 roku. Obecnie jednak ateńskie lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa uważane jest za jedne z nowocześniejszych i bezpieczniejszych lotnisk na całym świecie. Ponadto, lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach oceniane jest jako wysoce funkcjonalne i świetnie przygotowane na potrzeby pasażerów. Nie da się również zapomnieć, że obecnie jest ono największym hubem lotniczym na całą południowo-wschodnią Europę.


Jeden z klientów lotniska im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach, lotnisko im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach
Jeden z klientów lotniska im. Elefteriosa Venizelosa w Atenach, fot.http://farm6.staticflickr.com/5152/5905479505_b70679e5f1.jpg

wtorek, 7 sierpnia 2012

Wino z żywicy Retsina i greckie piwa czyli alkohole,których nie powinneś próbować!

Wino z żywicy Retsina i  greckie piwa czyli alkohole, których nie warto próbować!

 

Chociaż utarło się, że wybierając się za granicę poza zwiedzaniem, zwiedzaniem i jeszcze raz zwiedzaniem, należy spróbować nie tylko lokalnej kuchni, ale przede wszystkim trunków. Wszystko było by w tym stwierdzeniu prawidłowe - zwłaszcza, gdy odwiedzamy greckie Ateny prócz tego ostatniego składnika. Nie każdy wie, że w Grecji istnieją trunki wręcz nie pijalne - zwłaszcza jeśli pomyślimy o naszym polskim podniebieniu. Z Aten mogę kategorycznie odradzić degustację lokalnych piw (choć z tych wszystkich chyba najbardziej przypominający piwo jest Mythos) i wina żywicznego Retsina. Niech Cię jednak nie zmyli ta wytwornie brzmiąca nazwa bo ten wspomniany alkohol jest naprawdę dla prawdziwych koneserów alkoholu, którzy cenią sobie unikatowy smak trunku.

Białe wytrawne greckie wino z żywicy Retsina, greckie wino o smaku żywicy Retsina
Białe wytrawne greckie wino z żywicy Retsina, fot. http://farm7.staticflickr.com/6185/6151588182_eb5364a607.jpg

czwartek, 2 sierpnia 2012

Wypij grecką wódkę anyżową Ouzo!

Czas na grecki trunek

 

Będąc w Atenach z pewnością zapragniesz wypić typowo greckie napoje alkoholowe. Chociaż do najpopularniejszych należą definitywnie Ouzo (wódka anyżowa) czy Metaxa (mocne brandy) to zapewniam Cię, że nie każde z nich musi być przyjemne dla Twojego podniebienia, gdyż Grecy mają całkiem inną kulturę picia niż Polacy. Jeśli przyjedziesz do Grecji, na pewno dostaniesz ostrzeżenie, żeby pod żadnym pozorem nie pić w dzień. Powód: zimny alkohol wypity w upalny dzień to nic innego jak poważne zapalenie gardła na drugi dzień, a chyba każdy przyzna, że nie ma nic gorszego niż chorowanie podczas wakacyjnego wyjazdu!

Grecka wódka anyżowa Ouzo, fot.:
 http://farm3.staticflickr.com/2385/2185214466_32c3dd421f.jpg


poniedziałek, 30 lipca 2012

Plac Syntagma i ewzoni

Swoją przygodę z Atenami warto rozpocząć właśnie od Placu Syntagma, który z pewnością kojarzysz z wiadomości telewizyjnych. To właśnie z tego miejsca odbywały się głównie relacje reporterów transmitujących  kolejne strajki Greków pogrążonych w kryzysie.  Nie dziwi więc, że Plac Syntagma może kojarzyć się początkowo negatywnie. Zapewniam jednak, że jest to wyjątkowo mylne twierdzenie. Wybierając się w to miejsce możesz zobaczyć gmach greckiego Parlamentu, a następnie wybrać się w podróż metrem po tym zjawiskowym, historycznym mieście. Warto także dodać, że Plac Syntagma znany jest jako jeden z głównych postojów dla autokarów zagranicznych, które chcą przybliżyć turystom trochę greckiej kultury, a następnie wyruszyć w dalszą podróż po Atenach. Zapytasz słusznie co możesz robić w miejscu, gdzie dochodziło jeszcze niedawno do krwawych zamieszek? Przykładowo, zobaczyć jak dokonuję się kolejna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Nie było by w tym widowisku nic spektakularnego, gdyby nie ewzoni ubrani w tradycyjne stroje, które wyglądają wręcz przekomicznie, a dla każdego Greka są synonimem prestiżu i elitarności. Co jest tak zjawiskowego w całym żołnierskim umundurowaniu? Pompony, które znajdują się na samym czubku butów i faceci ubrani w getry z pomponami i spódniczkę. Strój wygląda komicznie, ale mina na twarzy ewzonów musi pozostać kamienna! Dla mnie wyglądało to wręcz teatralnie bo jak traktować na poważnie z jednej strony mężczyznę dzierżącego broń na ramieniu, a z drugiej strony faceta przebranego w spódniczkę i buty z pomponami?! Jeśli jednak ktoś myśli, że pełnienie warty przez ewzonów to zabawa, niech spróbuję stać w pełnym słońcu przez godzinę bez mrugnięcia nawet okiem! Do tego dochodzą Ci nieznośni turyści, którzy robiąc zdjęcie nie zawsze są mili dla wartowników i wręcz starają się wymusić na nich jakikolwiek ruch czy grymas uśmiechu - zawsze bezskutecznie! Spokoju wartowników pilnuję zawsze przełożony, który stara się uświadomić turystom, aby traktowali robienie tego zdjęcia na poważnie i nie przeszkadzali w pracy ewzonom! Niestety nie zawsze z natychmiastowym skutkiem bo zdarzają się osoby, które nie rozumieją słowa: zakaz! Także i przełożonemu wartowników nie jest łatwo bo wprawdzie on jeden ma broń, to jednak słowa kilku grup turystów otaczających go zewsząd także mają moc. Na szczęście jednak nieskuteczną. Swoją drogą, ewzoni muszą być też chyba zmęczeni tą sławą i ciągłym "pozowaniem" do zdjęć...

Ewzoni maszerujący podczas zmiany warty, fot.: http://www.flickr.com/photos/nenyaki/2768371482/

wtorek, 24 lipca 2012

Kulturalny miesiąc Pireusu

W czasie wakacji warto wybrać się do Aten na licznie odbywające się wydarzenia kulturalne i artystyczne. Co roku od czerwca do września na Akropolu trwają spektakle o tematyce "Światło i dźwięk", które przedstawiają historię miasta w oprawie antycznego dramatu uzupełnioną o spektakularne efekty świetlne. Kolejną ciekawą imprezą odbywającą się w tym samym czasie jest "Krystallia" - teatr cieni i festiwal muzyczny mający miejsce w Penteli. Warto również wybrać się na koncerty muzyczne i tańce, które organizowane są w Petroupoli w ramach festiwalu "Petras". Jeśli chciałbyś zobaczyć antyczny taniec oraz teatr w nietypowej scenerii bo na miejscu wykopalisk archeologicznych, wybierz się do Elefsina w sierpniu lub wrześniu na "Aischylia". Imprezą szczególnie polecaną jest kulturalny miesiąc Pireusu trwający w sierpniu i oferujący wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych, których wprost nie możesz przegapić! Sam Pireus jako miasto, a właściwie największy port w całej Grecji czy też ważny port znajdujący się w basenie Morza Śródziemnego ma Ci wiele do zaoferowania, ale o tym będzie dokładniej w najbliższym poście:)
Wspominając o ateńskich wydarzeniach, nie można zapomnieć o imprezach kulturalno-artystycznych w całej Grecji, którą warto zwiedzać także poza okresem wakacji letnich. Do ciekawszych wydarzeń z pewnością należy zaliczyć festiwal filmów krótkometrażowych odbywający się w Dramie w listopadzie. Natomiast w maju warto wybrać się na "Sokratia" czyli jeden z historycznych już festiwali folklorystycznych odbywający się na Halkidiki przez dwa tygodnie. Na przełomie sierpnia i września obierz kierunek na Verię, gdzie trwać będzie festiwal "Imathiotika" łączący muzykę z teatrem i motywami ludowymi.

Ateny pod osłoną nocy, fot.: http://farm3.staticflickr.com/2055/2275489943_c9b58e25ff.jpg

sobota, 21 lipca 2012

Zwiedzaj Ateny koncertowo:)

Co byś powiedział na fajny koncert w Atenach?! Pomyśl tylko - znani i cenieni artyści, którzy zostali zgromadzeni na Stadionie Olimpijskim czy w Teatrze Lycabetus. Czyż to nie robi wrażenia - słuchać muzyki w tak oryginalnym, wręcz zabytkowym miejscu? Już  4 września 2012 roku będziesz mógł wziąć udział w koncercie Red Hot Chilli Peppers, który będzie miał miejsce na Stadionie Olimpijskim! Jeśli chciałbyś poczuć "ducha" Teatru Lycabetus, zapraszam na koncert Dean Can Dance, który odbędzie się 23 września 2012 roku!

Koncert Red Hot Chilli Peppers, fot.: http://farm4.staticflickr.com/3197/2713113334_3d1e9c3409.jpg

piątek, 20 lipca 2012

Trzeba nam Igrzysk!

Czy wiesz, że właśnie w Atenach miały miejsce pierwsze Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej?! Odbyły się w 1896 roku na marmurowym stadionie Kalimarmaro (znanym również jako Panathinaiko Stadio czy Stadion Panateński), który wybudowany został około 333 p.n.e., a odnowiony w 1896 roku. Dzisiaj stadion Kalimarmaro stanowi jeden z głównym punktów każdej wycieczki do Aten.
Ciekawostką jest również, że w maju 2012 roku odbyła się tam ceremonia przekazania ognia olimpijskiego sztafecie brytyjskiej. Widać, więc że historia lubi zataczać koło, a stary stadion olimpijski nie jest tylko kolejnym zabytkiem do zwiedzania, ale również jest użytkowany współcześnie. Stadion Panateński znajduję się między dwoma wzgórzami zwanymi Agra i Ardettos. Kalimarmaro posiada imponujące rozmiary:  204, 7 m na 33, 3 m i jest w stanie pomieścić nawet do 80 tysięcy widzów!

 Miejsce pierwszych Igrzysk Olimpijskch ery nowożytnej, fot.: http://farm8.staticflickr.com/7080/7087516743_7a8ebf6ee1.jpg

czwartek, 19 lipca 2012

Przyjaźń polsko-grecka

Jak wspominam pobyt w Grecji? Rewelacyjnie bo okazuję się, że my Polacy jesteśmy jednymi z najbardziej pożądanych turystów w tym antycznym kraju. Uważają nas za: miłych, kulturalnych, otwartych na inne kultury i ludzi, nie robimy także problemów i dajemy nieźle zarobić Grekom. Można śmiało powiedzieć, że pozytywne nastawienie Greków do Polaków działa też rewelacyjnie w drugą stronę. Polacy uwielbiają wypoczywać w Grecji nie tylko ze względu na bogatą ofertę atrakcji, gwarantowaną słoneczną i upalną pogodę i multum zabytków do zwiedzenia, ale także pozytywne nastawienie w obie strony, które zdaję się przyciągać jak magnes:) Mnie urzekła grecka historia bo ludzie okazali się być mega życzliwi, dobrze operujący językiem angielskim (nie tylko w dużych greckich miastach, ale również miasteczkach) i przede wszystkim pomocni. Mogłam liczyć na miłą obsługę w hotelu, restauracji, a także gdy zgubiłam drogę na cenne wskazówki nie tylko jak dojść do celu, ale również co warto po drodze zobaczyć, a nie każdy o tym wie. W restauracjach, pubach, pizzeriach zawsze dostawało się darmową szklankę wody (bez względu na zasobność naszego portfela czy standard miejsca, w którym jedliśmy), często też gratisowy alkohol (Uzo lub Metaxe) czy też pięknie podane schłodzone kawałki arbuzów. Warunek w Grecji jest bowiem tylko jeden: klient nasz Pan:) Jednego możesz być pewny jadąc do Grecji: z tego kraju nigdy nie wrócisz ani głodny ani spragniony!

Grecka restauracja , fot.: http://farm1.staticflickr.com/90/280653073_0b5121944b.jpg

piątek, 13 lipca 2012

Mistrzowie souvlaków

Było już o kawie, czas na coś konkretniejszego czyli warte zjedzenia. Definitywnie polecam souvlaki, czyli potrawę przypominającą swoim smakiem, kształtem i sposobem przyrządzenia polskie szaszłyki, aczkolwiek o niebo lepszą. Zapytasz pewnie co może być lepszego i czym grecka wersja może różnić się od polskiej? Wszystkim! Nie tylko tym, że na patyku znajdziemy same kawałki mięsa bez cebuli, boczku, pieczarek, papryki czy innych znanych Ci dodatków, różni je przede wszystkim mięso - powinna być to baranina, której w Polsce z reguły nie doświadczysz. Kolejny szkopuł to przyprawy - prosto zebrane, aromatyczne, pachnące, a nie polskie mikstury przypraw w proszku, które bardziej stanowią mieszankę literek E i zmiennych cyferek niż cokolwiek co mogło by pachnieć bądź być wcześniej przyprawą. Do tego dochodzi jeszcze to "coś" tajemniczego, czyli kucharz, a właściwie mistrz souvlaków, który jako jedyny wie w czym naprawdę tkwi sekret smaku i aromatu tej potrawy. Jakie są ceny za takie arcydzieło kuchni?! Zależy od miejsca (wiadomo w dużych miastach, centrum i nad samym morzem zapłacimy najwięcej) i wielkości (serwowane są małe i duże porcje) souvlaków. W zeszłym sezonie wakacyjnym taka przyjemność kosztowała od około 3 do 7 Euro. Dziś trudno mi jest powiedzieć jak kształtują się te ceny w realu, ale jedno jest pewne - dobre, prawdziwe greckie souvlaki warte są każdej ceny bo ich smak jest bezcenny!

Souvlaki, fot. http://farm7.staticflickr.com/6016/6097368786_eca72e622d.jpg

poniedziałek, 9 lipca 2012

Uwaga na produkty kawo-podobne!

Zmęczona zwiedzaniem i cofnięciem w czasie postanowiłam wpaść na kawę. Skuszona świetlanymi opowiadaniami o tym wyjątkowo aromatycznym trunku, podjęłam decyzję, że bez tego nie może obyć się moja ateńska przygoda. Niestety tutaj spotkało mnie pierwsze rozczarowanie. Nikomu nie polecam tutejszej kawy, chyba że uda się Wam trafić lepiej niż mi kilkukrotnie, czego zresztą serdecznie Wam życzę.
Jak smakowała kawa? Problem w tym, że trudno to określić bo była idealnie bez smaku, jakbyś pił zabarwioną wodę czy napój kawo-podobny. Szkoda bo nazwa brzmiała zachęcająco - kawa po grecku, a jak przewodnicy mówili właściwa nazwa powinna brzmieć raczej: kawa po turecku, ale że Grecy uważają, że wszystko pochodzi od nich, to i wspomniana turecka kawa musi być nazwana kawą po grecku. W rezultacie mamy więc kawę po turecku (de facto najlepszą kawa,  jaką kiedykolwiek w życiu udało mi się wypić), czyli kawę po grecku, która jednak wcale nie smakuje jak zobowiązywała by ta prestiżowa nazwa. Kto wie, może kryje się za tym znana wszem i wobec historyczna nienawiść Greków do Turków i vice versa, która dotknęła też i strefę kawy?!

Zagadka: Kawa po turecku czy kawa po grecku?! fot: http://www.flickr.com/photos/harmyd/6037632933/sizes/m/in/photostream

czwartek, 5 lipca 2012

Grecka sztuka

Jednym z zabytków, który zrobił na mnie największe wrażenie w Atenach był Teatr Herodesa Attyka. Niesamowite jak dużo ta antyczna budowla musiała znieść, po to aby móc zachwycić także obecne pokolenia. Na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że oglądanie teatrów, a zwłaszcza ich ruin nie powinno dziś nikogo obchodzić. Oglądając jednak Teatr Herodesa Attyka odnoszę całkowicie inne wrażenie. Powraca pytanie jak wyglądały antyczne przedstawienia wystawiane w tym teatrze i dla jak wielu osób było one jedyną ucieczką od trudów dnia codziennego? Zapewne dla niejednego Greka ten teatr to była jedyna doczesna rozrywka. Dla mnie osobiście widok tych ruin teatru na zawsze pozostanie w pamięci, chociażby ze względu na roztaczającą się stamtąd panoramę.

Antyczny teatr, fot. http://www.flickr.com/photos/infanticida/4912099779/sizes/m/in/photostream


wtorek, 3 lipca 2012

Wieczna budow(l)a

Pierwsze wrażenia z Aten? Kurz, pył, upał i tłumy ludzi tak samo spragnionych zobaczenia Partenonu jak ja. Godzina 7-8, a na wzgórzu Akropolu pojawiają się pierwsze pielgrzymki z przewodnikami, mówiącymi  w niemalże wszystkich językach świata, ale mówiącymi o tym samym. Dzieli ich z reguły wiele (język, kultura,religia), ale łączy jedno- chęć zobaczenia na własne oczy ruin Partenonu, który nieustannie jest w remoncie i niestety znacznie przesłania cały urok i ogrom tej antycznej budowli. Można by zadać sobie w tym momencie dwa pytania: dlaczego warto podziwiać to "coś" co jest wiecznie w remoncie, a po drugie: jaki jest sens przebijania się przez tłumy wycieczek, tumany kurzu i pyłu i niemiłosiernie palące słońce, przed którym zdawać by się mogło nie ma żadnej ucieczki? 
Na tym właśnie chyba polega fenomen Aten, że miasto jest bardzo męczące, ale mimo tego chcesz wracać tam za każdym razem, gdy tylko nadarzy Ci się okazja zwiedzić Grecję.
Ten blog poświęcony będzie w dużej mierze Atenom, choć nie tylko bowiem bez zrozumienia mentalności ówczesnych Greków, których myśli wciąż przeplatają się z antycznymi tradycjami starożytnej Grecji, nie ma możliwości, aby udało Ci się w pełni rozkoszować urokami współczesnych Aten.

http://www.flickr.com/photos/daquellamanera/195432523/sizes/m/in/photostream
Partenon wiecznie w (od)budowie, fot.: http://www.flickr.com/photos/daquellamanera/195432523/sizes/m/in/photostream